Jak vybrat sjezdové lyže ?
Jak si správně vybrat sjezdové lyže?
Před výběrem konkrétního modelu je nutné zodpovědět na čtyři následující otázky:
- Jak dobře jezdím?
- V jakém terénu se budu na lyžích převážně pohybovat?
- Jakými oblouky jezdím?
- Jak dlouhé lyže budu potřebovat?
Jak dobře jezdím?
Nebuďte zbytečně skromní. Pokud se chcete zdokonalit, tak potřebujete nejen trénink a motivaci, ale i kvalitní vybavení. Nedejte se příliš mást označeními jako "Competition", "Racing" popř. "Worldcup" atd. V případě běžné katalogové nabídky výrobců se jedná o lyže vyráběné ve velkých sériích - žádné závodní speciály pro vrcholové sportovce.
Lyže lze v zásadě rozdělit podle výkonosti do tří kategorií:
Rekreační lyže - mírně až středně pokročilý
Jsou určené středně pokročilým rekreačním lyžařům, takoví lyžaři jsou schopni sjet i prudší sjezdovku, ale většinu oblouků jezdí "smykem" (tj. nedrží lyži na hraně). Na sjezdovkách nepatří mezi nejrychleji se pohybující lyžaře, ale ani mezi ty nejpomalejší. Lyže námi označované pro mírně až středně pokročilé však nejsou pro úplné začátečníky zcela vhodné. Zde je nutné však zdůraznit, že pokud si lyže vybírá "začínající" či mírně pokročilý lyžař vážící více jak cca 90 kg, měl by se již poohlížet po lyžích v kategorii vyšší tedy pro sportovní lyžaře. Měkká lyže s compozitním jádrem nebude v tomto případě zcela vhodná. Zde je vhodné volit spíše lyže s dřevěným jádrem + vyztužením např. hořčíkem či skelnými vlákny, nejlépe pak titanalem či kombinací více vrstev.
Sportovní lyže
Jsou určené lyžařům s již vyspělejší technikou jízdy, většinu oblouků tito lyžaři jezdí po hranách - tj. vedle správné techniky jsou schopni vyvinout i sílu potřebnou k tomu, aby jim lyže "neustřelovaly". Ani jízda větší rychlostí pro ně neznamená ztrátu kontroly nad lyžemi.
Top sportovní lyže - závodní FIS speciály
Možností těchto lyží využijí ti nejzdatnější, tj. jezdci, kteří téměř 100% oblouků jezdí po hranách, a to i na prudších úsecích a při vyšších rychlostech. Lyže mají stále pod kontrolou a na sjezdovkách patří mezi ty nejrychlejší.
Dětské - juniorské lyže
Jsou určené našim dětem, které se s lyžováním seznamují a postupně se zdokonalují. Najdeme zde jednoduché, lehké kompozitní modely vhodné pro menší rychlosti, ale i již konstrukčně vyspělé a v rychlosti stabilní lyže pro nadějné juniory co mnohdy lyžujé lépe než jejich rodiče.
V jakém terénu se budu na lyžích převážně pohybovat?
- Lyže na upravené sjezdovky pro krátký oblouk
- Lyže na upravené sjezdovky pro střední a dlouhý oblouk
- All-mountain modely na upravené sjezdovky a do lehčího terénu
- Univerzální modely převážně na upravenou sjezdovku
- Dámské lyže na upravenou sjezdovku i do volného terénu
Lyže na upravené sjezdovky pro krátký oblouk
Lyže v této kategorii se vyznačují úzkým středem (obvykle 65-70 mm), velkým krojením (pod 14 m) a výztuhami v podobě titanalu, horčíku apod., které se starají o dostatečnou tuhost. Rychlá změna hran a držení na ledu jsou jejich hlavními zbraněmi.
Lyže v této skupině jsou tedy určeny těm, kteří tráví min. 80% času na upravených sjezdovkách, a to jízdou krátkých oblouků. Pokud patříte mezi agresivní lyžaře a vyžadujete perfektní chování lyže na každém povrchu včetně zledovatělé sjezdovky, tak vybírejte mezi top modely. Ostatní lyžaře plně uspokojí i sportovní modely.
Lyže na upravené sjezdovky pro střední a dlouhý oblouk
Stejně jako slalomky se i lyže v této kategorii vyznačují úzkým středem (obvykle 68-72 mm) a výztuhami v podobě titanalu, hořčíku apod., které se starají o dostatečnou tuhost. Krojení ale bývá větší (nad 15 m), což je spolu s různými tlumiči vibrací základním předpokladem pro stabilitu při rychlejší jízdě.
Lyže v této skupině jsou určeny těm, kteří tráví min. 80% času na upravených sjezdovkách, a to jízdou středních a delších oblouků. Pokud patříte mezi agresivní lyžaře a vyžadujete perfektní chování lyže na každém povrchu včetně zledovatělé sjezdovky, tak vybírejte mezi top modely. Ostatní lyžaře plně uspokojí i sportovní modely.
Lyže v této kategorii je asi nejlepší přirovnat k cyklokrosovým kolům. Podobně jako cyklokrosová kola vycházejí allround modely z modelů "silničních" - tj. z modelů na upravené sjezdovky. Oproti nim jsou ale mírně "upravené", aby snesly i lehčí terén - zejména rozměklou a boulovatou sjezdovku.
Jsou většinou mírně širší v oblasti pod vázáním (nejčastěji kolem 70 - 75 mm), což jim dává lepší stabilitu při jízdě v měkkém terénu. Mezi další úpravy patří větší důraz na pružnost lyže - tj. důraz na schopnost zvládat prohýbání při jízdě v neupraveném terénu (něco jako "odpružení" u kol, u cyklokrosových kol tuto funkci plní mohutnější pláště a masivnější ráfky).
Tyto lyže budou dobře vyhovovat tzv. "odpoledním lyžařům" - tj. těm, kteří nevyrážejí na sjezdovku jako první, ale zato mnohdy zůstávají až do konce dne.
Některé cross carving modely mají navíc i více "carvingový" charakter. To znamená, že lyže se snadno dostane do oblouku a potom v něm dokonale "drží". Jedete na nich tedy jako "po kolejích". Pokud si v polovině oblouku usmyslíte, že byste ho rádi více "zavřeli", bývá to problém - "vykolejit" jde zkrátka těžko. To platí zejména pro některé Top cross carving modely.
All-mountain modely do každého terénu
Jestliže univerzální - allround modely přirovnáme k cyklokrosovým kolům, pak lyže v kategorii univerzál (anglicky nazývané nejčastěji "allmountain") bychom přirovnali ke kolům horským. All-mountain modely jsou tedy ještě lépe přizpůsobeny pro jízdu v terénu (jsou hlavně širší - nejčastěji 77-85 mm), ale můžete na nich podobně jako na horských kolech vyjet i "na silnici" - tj. na upravenou sjezdovku.
Ovšem každý cyklista vám potvrdí, že jet na horském kole 50 km po asfaltové silnici není žádný med. Proto nemá cenu kupovat si vybavení, jehož vlastností využijete dvakrát v roce. Chcete-li ale být dokonale připraveni, když zrovna napadne během Vašeho pobytu v Alpách prašan, pak Vám nezbývá nic jiného než sáhnout po univerzálech.
Dámské lyže na upravenou sjezdovku i do volného terénu
Myslíte si, že dámy by měly mít právo na jen jim určené modely? Pak vybírejte v této kategorii. Naleznete zde modely jak pro středně pokročilé, tak i sportovní lyžařky. Od "pánských" modelů se většinou liší mírně nižší hmotností a měkčí konstrukcí, třebaže to neplatí naprosto stoprocentně. Zlý jazykové dokonce tvrdí, že největším rozdílem je hlavně jiný design. Volná ruka trhu vedená šikovnými marketingovými kampaněmi již tento problém ale vyřešila. Dámské modely si své místo na trhu našly a žádná významná značka si je nedovolí ignorovat.
Speciálky na jízdu ve volném terénu(freeride)
Po lyžích v této kategorii sáhnou přiznivci zasněžených plání daleko od vleků a ruchu sjezdovek. Tato kategorie se vyznačuje hlavně velkou šířkou lyže v oblasti pod vázáním (vždy nad 80 mm, někdy i více než 100 mm) a malým krojením (rádius obvykle hodně nad 20 m). Takto konstruované lyže poskytují velkou stabilitu v prašanu (nejedete, ale přímo "plujete"), velký rádius pak zaručuje stabilitu i ve vyšších rychlostech. Na upravené sjezdovce jsou tyto lyže většinou dost těžkopádné, rychlá změna hran a perfektní držení na ledu jsou pro ně nedosažitelné. Ovšem praví freeridoví borci stejně už ani neví, jak taková upravená sjezdovka vypadá.
Dětské lyže byť by se mohlo zdát, že jejich výběr je lehký tak do značné míry tomu tak není. Svoji roli zde hraje i ekonomická stránka a fakt, že děti rostou. Pro začínající malé děti ve věku 4 - 6 let doporučujeme lyže krátké od 80 do 100 cm podle výšky a váhy dítěte. Pro starší a již zkušenější děti pak volíme buď základní kompozitní lyže v délce cca - 10 až 0 cm pod výšku postavy, nebo pokud se již jedná o starší a zkušejší lyžaře tak je možné jim dopřát sportovní juniorské lyže kvalitní konstrukce, které jim budou oporou i ve vyšších rychlostech. Typický příklad této lyže je Fischer RC4 RCS JR nebo Dynastar Team Speed Comp
Jakými oblouky jezdím?
I přes dlouholeté snahy mnoha výrobců lyže na jakýkoli oblouk ještě nikdo nevymyslel a taky asi dlouho nevymyslí. Nelze si tedy vybrat lyže vhodné pro krátké oblouky, které by Vám zároveň umožnily naprosto bezpečně vychutnat si oblouky dlouhé ve vysoké rychlosti. Jde o to, vybrat si takový model, který vám bude vyhovovat ve většině případů.
Při výběru je vhodné se řídit nejen podle "rádiusu" lyží ale i podle kostrukce - tvrdosti, čím tvrdší lyže tím se méně prošlápne a její rádus se tak méně "krátí" než u lyže měkčí. Obecně však platí, že čím menší rádius, tím více je lyže krojená a tím lépe "zatáčí". Dnes se rádiusy lyží pohybují nejčastěji mezi cca. 9 až 24 m.
Milovníci krátkých oblouků budou volit lyže s rádiusem pod 14 m, lyže s rádiusem pod 12 m jsou spíše pro funcarvery. Hodně vykrojené lyže totiž mohou být odpoledne na sjezdovce již těžko zvladatelné a mohou zatáčet "za Vás".
Vyznavači středních oblouků dají přednost rádiusu 14 - 17 m.
Nad 17 m jde o lyže pro vyšší rychlosti, tj. pro dlouhé oblouky, po lyžích s rádiusem nad 21 sáhnou už jen opravdoví "draci" nebo příznivci freeridu..
Rádius má vliv také na délku lyží, lyže s rádiusem pod 14 m jsou zpravidla kratší (cca. do 165 -170 cm). Naopak lyže s rádiusem nad 21 m mívají 180 cm a více.
To, jakými oblouky jezdíte je důležité hlavně pro sportovní a top lyžaře a lyžařky. Žádná značka zatím nerozlišuje v kategorii rekreačních lyží mezi slalomkami/obřačkami.
Jak dlouhé lyže?
S nástupem carvingu před několika lety se lyže začaly zkracovat, dnes s nástupem Rocker konstrukce se naopak mírně prodlužují, což je pro bezpečnost pozitivní. Objevovaly se a stále se i dnes občas objevují názory, že lyže nad 175/180 cm jsou úplně "out". My zastáváme relativně "konzervativní" názor, navíc pro výběr délky lyže je daleko více než výška postavy důležitá hmotnost a především jaký typ ( délku ) oblouku nejčastěji preferuji, lyže nepoznají kolik měříte, ale kolik vážíte a jakou od nich čekáte stabilitu a ovladatelnost v daném oblouku ano. Čím delší oblouky chci jezdit tím potřebuji delší lyže. Délka lyže je zásadní pro její stabilitu. Např. pokud si bude chtít menší lyžař ( cca 165 cm ) pořídit univerzálky na delší oblouk tak by měl vybírat lyže v délce nad 170 cm, bez ohledu na to, že si někde přečetl, že "doporučená" délka u této lyže je např. - 5 až - 10 cm. Níže uvedená doporučení vycházejí z našich zkušeností s výběrem lyží pro běžné lyžaře.
V kategorii slalomových lyží (tj. lyží na kratší oblouky) by mělo platit pro sportovní a top lyžaře pravidlo:
Orientačně doporučená délka lyží = -10 až -20 cm k výšce postavy, pokud lyže využijete na funcarving, tak až -25 cm.
V kategorii lyží "obřákových" (tj. lyží na delší rychlé oblouky):
Pro sportovní lyžaře doporučená délka = -10 až 0 cm k výšce postavy.
Pro top lyžaře doporučená délka = -5 až +10 cm k výšce postavy
V kategorii lyží univerzálních / lyží na střední oblouky pro sportovní a top lyžaře:
Doporučená délka = -15 až -5 cm k výšce postavy. Kratší délku pokud preferuji krátký až střední, delší variantu pokud lyžuji delší oblouky.
Délka a rádius lyže - jak to jde dohromady?
Výběr lyží nemusí být diktován pouze výškou postavy. Jednotlivé modely (i různé délky od jednoho modelu) se liší "rádiusem" neboli "krojením". Čím více se lyže prodlužuje, tím více roste i její „rádius“ (poloměr kružnice, kterou kopíruje strana lyže). Čím je tedy lyže delší, tím méně "zatáčí" a naopak.
Pro rádius lyží obecně plati:
- rádius pod 14 m - slalomky
- 14 -17m - univerzálky na střední oblouk
- nad 18 m - obřačky - lyže na dlouhý oblouk
Milovníci fun carvingu hledající extrémně točivé lyže, potom tedy mohou volit lyže kolem 160 cm i v případě, že mají 185 cm. Každopádně zůstáváme přesvědčeni, že zvláště méně zdatní lyžaři by se měli vyvarovat extrémů.
Takže jak vybírat? Podle rádiusu nebo podle délky?
Podle našeho názoru je nejlepší vybrat lyže nejprve podle typu, určení a lyž. zdatností. Poté podle délky a pak si "zkontrolovat", zda i rádius odpovídá Vašemu stylu jízdy. S výběrem vhodných lyží Vám však rádi pomůžeme osobně na naší prodejně, telefonicky či e-mailem. Lyžím se věnujeme řadu let, proto se nebojte zeptat, ne vše se dá popsat a ne pro každého lze vycházet z obecných doporučení.